ارز دیجیتال اتریوم

استقبال مردم برای خرید اتریوم طی مدت زمان کوتاهی رشد بسیار زیاد داشت، تا جایی که امروزه این ارز محبوب پس از بیت کوین در جایگاه دوم محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال قرار دارد. پیش از پرداختن به مسئله خرید اتریوم بهتر است به معرفی این ارز یا به طور دقیق‌تر این پلتفرم بپردازیم.

اتریوم یا Ethereum یک سیستم غیر متمرکز بر مبنای بلاکچین است. قبل از پرداختن به ادامه مبحث به صورت خلاصه به مفهوم متمرکز و غیرمتمرکز در مسائل مالی می‌پردازیم. در نهاد مالی متمرکز همواره یک نهاد یا شخص ناظر وجود دارد که بر فرایند و پروسه‌های صورت گرفته نظارت می‌کند. واضح‌ترین مثال برای نهاد مالی متمرکز، بانک است. بانک در ازای گرفتن هزینه‌ای از متقاضی از دارایی‌های وی حفاظت می‌کند و خدماتی را به متقاضی ارائه خواهد داد. اما در نهاد مالی غیر متمرکز هیچ نهاد یا شخص ناظری وجود ندارد و شخص به صورت کامل اموال خود را کنترل خواهد کرد.

 

ارز دیجیتال اتریوم

 

در مبحث ارزهای دیجیتال نیز مفهوم متمرکز و غیر متمرکز به همین معنا است. در پلتفرم اتریوم که یک سیستم غیر متمرکز است، هیچ نهاد نظارتی متمرکز وجود ندارد و این سیستم توسط هزاران سرور در سراسر جهان کنترل می‌شود.

چرایی روی آوردن به سیستم غیرمتمرکز را در مشکلات سیستم متمرکز بایستی جستجو کرد. سیستم متمرکز دچار اشکالاتی بود نظیر احتمال هک شدن و حتی آسیب دیدن از طریق قطعی برق و غیره. هرچند که در سیستم‌های متمرکز بسیار معتبر، احتمالا خسارت ناشی از هک شدن را از جیب خود می‌پردازند. همچنین ممکن است اطلاعات کاربران توسط هکرها استفاده شود.

با توجه به معایب ذکر شده و سایر معایب دیگر، سیستم مالی غیرمتمرکز در حال محبوب شدن است. در یک سیستم غیر متمرکز مانند پلتفرم اتریوم این معایب تا حدود زیادی رفع خواهد شد. البته این سیستم‌ها نیز معایبی دارند. برای مثال ممکن است زیاد شنیده باشید که سرمایه‌داری به علت فراموشی پسورد خود، سرمایه خود را  دست داده است. طبیعتا در نهاد مالی متمرکز به دلیل وجود یک نهاد ناظر این دست از مشکلات وجود نخواهد داشت و نهاد ناظر می‌تواند با احراز هویت اموال را به صاحب آن برگرداند.

 

ارز دیجیتال اتریوم

 

اتریوم و بیت کوین

بیت کوین و اتریوم امروزه رقیب جدی برای هم به شمار می‌آیند، هرچند که بیت کوین فعلا پادشاه قدرتمند ارزهای دیجیتال به شمار می‌آید. این دو ارز هدف و عملکرد متفاوتی دارند. اتریوم از همان فناوری که بیت کوین بر اساس آن قرار گرفته است، استفاده می‌کند اما می‌توان گفت که اتریوم قابلیت‌های بسیار بیشتری دارد. اتریوم دارای یک شبکه کامل با زبان برنامه نویسی، مرورگر و سیستم پرداخت است. همان طور که گفتیم اتریوم بر مبنای بلاک چین است و برنامه‌هایی که از بلاک چین استفاده می‌کنند هر نوع واسطه را حذف می‌کنند.

در واقع اتریوم یک پلتفرم عمومی و مبتنی بر دفتر حساب توزیع شده بلاک چین است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های غیرمتمرکز را ایجاد و راه‌اندازی کنند.

اتریوم یک پلتفرم است که دارای ارز بومی اتر است. در حقیقت منظور افراد از ارز اتریوم همان ارز بومی این پلتفرم، یعنی اتر است. اتر با نماد ETH یکی از ارزهای دیجیتال می‌باشد که در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به آن شده است. این ارز در اوایل سال 2017 میلادی آن‌قدر به قیمت بیت کوین نزدیک شده بود که بسیاری از افراد پیش‌بینی کردند اتر بتواند حتی از سد بیت کوین نیز عبور کند. اگر چه این اتفاق هرگز رخ نداد.

برای خرید اتریوم و دریافت قیمت لحظه‌ای آن می‌توانید به صرافی انلاین کوین باما بپیوندید. برای استفاده از خدمات کوین باما ابتدا بایستی در این سایت ثبت نام کنید و پس از طی کردن مراحل خواسته شده، به خدمات آن دسترسی خواهید داشت و می‌توانید به معامله انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال از جمله ارز اتر بپردازید.

نحوه به دست آوردن اتر یا اتریوم

ساده‌ترین راه به دست آوردن اتر، خرید آن از طریق صرافی انلاین است. شما بایستی به دنبال صرافی انلاینی باشید که از این ارز پشتیبانی می‌کند. صرافی کوین باما یکی از این صرافی‌ها است. سپس با ایجاد یک حساب کاربری در آن قادر خواهید بود تا پول خود را به ارز دیجیتال اتر تبدیل کنید. می‌توانید ارز خود را نگه‌دارید به امید آنکه سود کند و سپس آن را بفروشید و از این طریق سرمایه‌گذاری کرده باشید. یا می‌توانید با استفاده از این ارز دیجیتال، نوعی دیگر از ارزهای دیجیتال را خریداری کنید. برای این منظور باید اتر جفت ارز رمزارز مدنظر باشد یا اینکه اتر را به جفت ارز رمزارز مدنظر تبدیل کنید و سپس ارز دیجیتال دلخواه خود را به دست آورید. راه دوم به دست آوردن اتریوم علاوه بر خرید اتریوم، ماین کردن آن است. برای این منظور می‌بایستی از ماینر مخصوص اتریوم استفاده کرد.

 

ارز دیجیتال اتریوم

 

خرید اتریوم

اتر با نماد ETH در آگوست سال 2015 میلادی وارد بازار شد و قیمت اتریوم در آن زمان 70 سنت بود. این ارز دیجیتال در مدت زمان یک سال توانست به قیمت 10 دلار نیز برسد. مسیر پیشرفت این ارز صعودی بود و قیمت آن امروزه در حدود 1820 دلار است. اگر چه در بازار پر از هیجان این روزهای ارز دیجیتال، این قیمت پایدار نخواهد بود و تغییراتی خواهد داشت.

اتریوم یک از کوین‌های کاملا موفق در زمینه ارزهای دیجیتال است که یک ارز کاربردی نیز به شمار می‌آید. با توجه به سیر صعودی این ارز، انتظار می‌رود که در آینده نیز قیمت این ارز افزایش داشته باشد. از این رو خرید اتریوم گزینه جذابی برای دوستداران ارز دیجیتال است.